Date:
Sunday, July 30, 2023
Events:
- 5k Time Trial | 10k Time Trial | 40k Road Race
Women's 5 K Time Trial
|
55-59
|
1 |
Cherilyn J. Suiter |
13:23.4 |
Arlington |
WA |
Women's 10 K Time Trial
|
55-59
|
1 |
Cherilyn J. Suiter |
25:44.7 |
Arlington |
WA |
Women's 40 K Road Race
|
55-59
|
1 |
Cherilyn J. Suiter |
2:28.19 |
Arlington |
WA |
60-64
|
1 |
Shelly K. Parks |
1:45.49 |
Anacortes |
WA |
65-69
|
1 |
Ruth A. Fischer |
1:49.21 |
Vancouver |
WA |
Men's 5 K Time Trial
|
50-54
|
1 |
Todd L. Gentzler |
8:46.0 |
Olympia |
WA |
60-64
|
1 |
Francisco Pons |
9:25.9 |
Enumclaw |
WA |
2 |
Michael L. Staats |
10:10.7 |
Ridgefield |
WA |
3 |
Paul R. Pargeter |
10:44.4 |
Underwood |
WA |
65-69
|
1 |
Mark A. Clausen |
9:28.1 |
Mercer Island |
WA |
2 |
John Kodin |
9:40.4 |
Bellingham |
WA |
3 |
John L. Nilssen |
10:23.6 |
Bainbridge Island |
WA |
70-74
|
1 |
Jerry T. Wickham |
9:59.1 |
Walla Walla |
WA |
2 |
Lonnie E. Urrutia |
10:57.1 |
Silverdale |
WA |
3 |
Aldo Melchiori |
12:23.4 |
Lacey |
WA |
75-79
|
1 |
Mike O. Matthews |
10:38.8 |
Rosburg |
WA |
2 |
Dan Austad |
12:40.2 |
Port Ludlow |
WA |
Men's 10 K Time Trial
|
50-54
|
1 |
Todd L. Gentzler |
16:26.1 |
Olympia |
WA |
55-59
|
1 |
Zqwan Peterson |
18:14.0 |
Kirkland |
WA |
60-64
|
1 |
Francisco Pons |
17:51.8 |
Enumclaw |
WA |
2 |
Michael L. Staats |
19:28.2 |
Ridgefield |
WA |
3 |
Paul R. Pargeter |
20:23.2 |
Underwood |
WA |
65-69
|
1 |
Mark A. Clausen |
17:51.6 |
Mercer Island |
WA |
2 |
John Kodin |
18:17.3 |
Bellingham |
WA |
3 |
John L. Nilssen |
19:23.5 |
Bainbridge Island |
WA |
70-74
|
1 |
Jerry T. Wickham |
19:21.8 |
Walla Walla |
WA |
2 |
Lonnie E. Urrutia |
20:32.3 |
Silverdale |
WA |
3 |
James D. Elledge |
23:16.4 |
Box Elder |
SD |
75-79
|
1 |
Mike O. Matthews |
20:18.5 |
Rosburg |
WA |
2 |
Dan Austad |
23:47.0 |
Port Ludlow |
WA |
Men's 40 K Road Race
|
50-54
|
1 |
Race L. Jones |
1:12:19 |
Arlington |
WA |
2 |
Dwaine W. Trummert |
1:12:19 |
University Place |
WA |
3 |
Todd L. Gentzler |
1:12:19 |
Olympia |
WA |
55-59
|
1 |
Zqwan Peterson |
1:11:12 |
Kirkland |
WA |
60-64
|
1 |
Scott E. Izutsu |
1:10:55 |
Yakima |
WA |
2 |
Francisco Pons |
1:12:19 |
Enumclaw |
WA |
3 |
Michael L. Staats |
1:15:16 |
Ridgefield |
WA |
4 |
Paul R. Pargeter |
1:22:45 |
Underwood |
WA |
5 |
James C. Dupaquier |
1:40:20 |
Kennewick |
WA |
65-69
|
1 |
John Kodin |
1:12:19 |
Bellingham |
WA |
2 |
Mark A. Clausen |
1:12:20 |
Mercer Island |
WA |
3 |
John L. Nilssen |
1:15:16 |
Bainbridge Island |
WA |
70-74
|
1 |
Jerry T. Wickham |
1:12:19 |
Walla Walla |
WA |
2 |
Lonnie E. Urrutia |
1:15:16 |
Silverdale |
WA |
3 |
Neil R. Wechsler |
1:22:45 |
Seattle |
WA |
4 |
Mark A. Follmer |
1:27:19 |
Renton |
WA |
5 |
James D. Elledge |
1:34:56 |
Box Elder |
SD |
75-79
|
1 |
Mike O. Matthews |
1:23:55 |
Rosburg |
WA |
2 |
Dan Austad |
1:37:00 |
Port Ludlow |
WA |